7 KİŞİLİK BİR EKİPTEN MİLYAR DOLARLIK ŞİRKETE: BAYKAR (İHA-SİHA)

Ülkemizin insansız hava araçlarının gelişimi konusunda doğrudan Dünya’ nın önde gelen ülkelerinden biri olmasında büyük emek sahibi olan Baykar firmasının geliştirmiş olduğu ürünlerle ve bu ürünlerin kendisini zorlu sahalarda ispatlaması şirketin milyarlarca gelir elde etmesini sağlamıştır. Tamamen resmi belgelerden elde edilen veriler doğrultusunda şirketin 2016 senesinde 218.402.526,45 TL olan vergiye tabi olan kazancının 2019 senesinde 3.362.997.081,72 TL olduğu görülmüştür. 

Bir aile şirketi olan Baykar firması 2000 yılından itibaren Selçuk Bayraktar öncülüğünde geleceğin teknolojilerine odaklanarak paradigma değişiminin yaşandığı havacılık sektöründe ürünler geliştirmeye başlamıştır. Amerika’da dünyanın önde gelen üniversitelerinde insansız hava araçları üzerine yapmış olduğu akademik araştırmaların ardından ülkesine dönerek Türkiye’ nin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerin başında gelen İHA sistemlerinde milli bir çalışma başlatmıştır.

Peki Baykar Şirketinin Ürettiği İha ve Siha için Başarı Nasıl Geldi?

İlk olarak 5 kiloluk elden atılabilen ve yalnızca gözetleme özelliğine sahip İHA’ lar geliştirilmiş ve envantere alınmıştır. Bu süreçte yıllarca ekip olarak terörün en yoğun olduğu bölgelerde ürünlerini bizzat geliştirmişlerdir. Sonrasında buradan elde ettikleri tecrübeler doğrultusunda ürünlerini sürekli geliştirerek daha gelişmiş insansız hava araçlarını geliştirmeyi ve üretmeyi başardılar. 

Bu süreçte birçok engellemelere rağmen firma ürünlerini geliştirmeyi devam ettirerek Taktik İnsansız Hava Aracı sınıfında Dünya’nın en gelişmiş ürününü ortaya çıkarmayı başardılar. İnsansız hava araçları 2014 senesinden itibaren Türk Silahları Kuvvetleri envanterine girmeyi başarmıştır. Çok kısa süre sonra gözetleme ve işaretleme özellikleri bulunan sistem akıllı mühimmat atar düzeye de gelmiştir. 2015 senesinden itibaren güvenlik güçlerine 100’ü aşkın teslimat yapmayı başarmıştır. 

Özellikle Türkiye’ nin terörle mücadelesinde saha da büyük kazanımlar elde etmesinde çarpan güç olmayı başarmış ve ülke sınırları içerisinde özellikle de kırsal bölgelerde terör bitirme noktasına kadar getirmiştir. Bir diğer önemli katkısı ise Suriye gibi elektronik taarruz ların çok yoğun olduğu bir sahada da birçok zorlu görevi başarı ile gerçekleştirerek, kalitesini dünyaya bir kez daha kanıtlamıştır. Ayrıca birçok ülkenin katıldığı yarışmalarda askeri teknoloji alanında önde gelen ülkelerin insansız hava araçlarının uçuş dahi yapamadığı yerlerde Taktik anlamda üstünlüğünü kanıtlamıştır. 

Bu başarı İHA ve SİHA’ya olan ilgiyi fazlasıyla artırmış ve güvenlik güçlerine birçok sistem teslimi yapılmıştır. Bu durum, Baykar şirketinin gelirlerinden de açık bir şekilde anlaşılmakta ve şirket kısa denilebilecek bir sürede rekor seviyede büyüme gerçekleştirmiştir. Özellikle bu gibi gelişmiş stratejik ürünlerin ihracatı, Devlet’in onayına tabi olup aynı zaman da çok daha kârlı olmaktadır.

Şirket 2019 senesinde resmi olarak açıklandığı üzere Katar ve havacılık anlamında Dünya’ nın önde gelen ülkelerinden olan Ukrayna’ya ihracat gerçekleştirmeyi başarmıştır. Ayrıca şu anda iç savaşın olduğu Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından meşru olarak kabul edilen hükümetin de, medyada görüldüğü üzere Baykar firmasının ürünlerini kullandığı tespit edilmiştir. 

Özellikle şirketin 2019 senesinde güçlü bir şekilde yapmış olduğu ihracat satışları ile beraber büyük bir gelir elde ettiğini görmekteyiz. Sırası ile şirketin 2016 yılından itibaren gelirlerinden bahsedecek olursak; 2016 yılında 218.402.526,45 TL, 2017 yılında 475.687.449,13 TL, 2018 yılında 870.800.120,75 TL ve 2019 yılında 3.362.997.081,72 TL olduğu görülmüştür. 

Ayrıca belirtmek gerekirse şirketin 2019 yılında ödeyeceği vergi miktarı ise 214.591.646,84 TL’ dir. Bu noktada birçok spekülatif haberlere yer verilmiş olsa da şirket bu gibi hususlara büyük ihtimam göstermektedir. Şirketin, 2019 yılında bu denli bir artışın olmasındaki en büyük etken hem güvenlik güçlerine artarak devam eden teslimatlar hem de yurtdışına yapılan satışlardır. Yurtdışına yapılan teslimatlara ilişkin olarak herhangi bir rakam belirtilmemiş olsa da 2019 gelirlerinin yarısından fazlasının ihracat kaynaklı olduğu tahmin edilmektedir.

Baykar firması şu anda insansız hava araçları sistemlerinde çok daha gelişmiş ürünler üzerinde çalışarak Dünya’ da yalnızca birkaç ülkede olan teknolojilerinden daha üstün ve sürdürülebilir ürünler çıkarmakta ve çıkartmayı hedeflemektedir. Çıkartmayı hedeflediği bazı ürünler halihazırda test edilmektedir. 

Baykar şirketi hali hazırda şu an için hiçbir ülkenin envanterinde yer almayan insansız savaş uçağının çalışmalarının olduğunu da belirtmiştir. Taarruz İHA’sı olan Akıncı’nın ilk uçuşunu 2019 senesinde gerçekleştirmeyi başaran firma insansız savaş uçağının ilk uçuşunu ise 2023 yılında gerçekleştireceğini duyurmuştur.

2000’ li yılların başında 7 kişi olarak yola çıkan firma kısa denilebilecek bu süre içerisinde Dünya’ nın en köklü şirketlerini geride bırakmayı başarmıştır. Bu başarıda şirketin öncülerinin büyük önemi bulunmaktadır. Gelinen noktada Türkiye teknolojik anlamda geleceğin trendlerine büyük yatırımlar gerçekleştirmektedir. 

Özellikle devletimizin bu gibi projelere olan desteği artarak devam etmektedir. Ayrıca Türkiye de sayıları her geçen gün artan uluslararası kalitedeki yarışmaların artışı ile beraber bu yarışmalara katılımın da lise düzeyine indiğini ve lise düzeyindeki kişilerin de küçük yaşlardan itibaren bu gibi projelerde yer aldığından bahsedebiliriz.  

Türkiye’ nin insan kaynağı noktasında orta vadede büyük bir atılım gerçekleştireceğinden bahsedebiliriz. Bu noktada zaten bölgesinde tartışmasız en gelişmiş ve ortadoğuyu domine eden ülkelerden biri olan Türkiye, çok kısa süre içerisinde Dünya da yüksek teknoloji mühendisliği noktasında öncü hale gelecektir.

23.06.2020 tarihli katıldığı bir programda Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir tarafından, Savunma ve Havacılık alanında Dünya’ da ilk 100’ de yer alan şirket sayımızın 6’ ya çıkacağını açıklamıştır. Yukarıda yer verilen rakamlar doğrultusunda geçen yıl açıklanan listede yer almayan şirketin 2019 yılındaki rakamlar doğrultusunda söz konuyu listeye giren 6. Türk şirketi olacağını söyleyebiliriz. ABD merkezli Defence News grubunun her yıl yayınladığı, dünyanın en büyük savunma ve havacılık sanayi şirketlerinin yer aldığı listede Baykar’ ın 500 milyon dolara yakın cirosu ile rahatlıkla yer alacağından bahsedebiliriz. Ayrıca İsmail Demir tarafından ismi açıklanmayan 6. Şirketin de Baykar olduğunu söyleyebiliriz.